Jauniešu apmaiņas projekts “Uzņēmējdarbība rokdarbos”
Pavisam nesen Polijā viesojās 36 jaunieši no 5 dažādām Eiropas valstīm: Čehijas, Ungārijas, Grieķijas, Polijas un Latvijas. No 3.-10.oktobrim viņi apmetās Tatru pakājē – Murzasichle pilsētā, 15 minūšu braucienā no Polijas ziemas galvaspilsētas Zakopanes. Jaunieši šeit ieradās lai piedalītos “Semper Art Fundation” organizētajā projektā “HANDMADE ENTREPRENEURS” (“Uzņēmējdarbība rokdarbos”) kas tika realizēts pateicoties Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” atbalstam. Latviju projektā pārstāvēja Ludzas novada jaunieši – Aivars Urbanovičs, Anastasija Višņakova, Atis Austris Kalvītis, Junora Streļča, Solvita Dzērkale un Staņislavs Gorlačovs.
Viens no projekta galvenajiem mērķiem bija aicināt jauniešus paust savu viedokli par uzņēmējdarbības iespējām amatniecības jomā, izteikt priekšlikumus izzūdošo rokdarbu saglabāšanai un popularizēšanai, ar dažādu aktivitāšu palīdzību veidot savu biznesa plāna modeli, kurā tika ietverts kāds amatniecības virziens.
Projekta aktualitāte pamatojama ar to, ka pēdējos gados rokdarbi un amatniecība ir kļuvuši par ļoti populāru brīvā laika pavadīšanas veidu, veicina personīgo attīstību, kā arī tādu vērtību veicināšanu, kas saistītas ar: tradicionālās kultūras vērtību, iepriekšējo paaudžu tradīciju saglabāšanu un patriotisma veicināšanu.
Rokdarbu uzņēmējdarbību raksturo īpašs slēgts tirgus, kam ir savi saziņas kanāli ar saņēmējiem, pašu zīmola veidošanas principus, veidojot savus sociālos tīklus un izmantojot pilnīgi atšķirīgus darbības modeļus no tipiskas uzņēmējdarbības. Jauniešu apmaiņas dalībniekiem tika sniegta iespēja ieskatīties, kā darboties šajā pasaulē, kā būt konkurētspējīgiem un kā plānot savu karjeru.
Liela nozīme visas nedēļas laikā tika piešķirta tieši neformālajai izglītībai un tam, lai jaunieši mācītos cits no cita. Projekta laikā jaunieši iesaistījās dažādās aktivitātēs, kas saistītas ar: simulācijām, analīzi, labās prakses piemēri, biznesa plāna izveide, sociālo mediju stratēģija un riska analīze. Strādājot internacionālās grupās, jaunieši ne tikai praktiski varēja pielietot savas valodu zināšanas, bet arī iepazīt dažādas
kultūras un nacionalitāšu raksturīgākās iezīmes.
Jauniešiem tika sniegta iespēja pašiem uzņemties iniciatīvu par sava brīvā laika plānošanu, kā rezultātā tika izplānots un veikts pārgājiens uz Morskie Oko, jeb Jūras Acs ezeru, kas atrodas Polijas/Slovākijas robežā un ir lielākais ezers Tatros.
Jaunieši, atgriežoties Latvijā, ir ļoti pamierināti ar gūtajām zināšanām un praktisko pieredzi, kas tika gūta nodarbībās.
Informāciju sagatavoja Solvita Dzērkale,
Ludzas novada jaunatnes lietu speciāliste