Erasmus + jauniešu apmaiņas projekts “Do it yourself and hand on”

Pavisam nesen, no 19.-30. martam, Polijas pilsētā Jastrzębia Góra viesojās jaunieši no trīs Eiropas valstīm – Čehijas, Polijas un Latvijas. Jaunieši ieradās, lai piedalītos projektā “Do it yourself and hand on”. Čehiju pārstāvēja organizācija Petrklíč help, Poliju – PSP nr 7 w Radomsku im. Romualda Traugutta, un Latviju Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrs. Projekta koordinatore Ludzas novadā ir Ligita Karvele. Latviju projektā pārstāvēja Ludzas novada jaunietes: Ariadna Moisejenoka, Adriana Jankelāne, Karina Bļasāne, Viola Ivanova, Māra Gutāne, Sabīne Bierestovska, Arianna Jolkina un Beāte Poikāne. 

Projekta laikā caur neformālo izglītību tika gūtas gan praktiskas, gan teorētiskas zināšanas. Jaunieši starptautiskās grupās veidoja prezentācijas par youth pass un astoņām kompetencēm, pilveidoja savas digitālās prasmes strādājot ar Canva un video veidošanas aplikācijām. Tika pielietotas un uzlabotas angļu valodas prasmes saziņā ar citiem jauniešiem gan darbā komandās, gan brīvajā laikā. Galvenā vērība projektā tika pievērsta rokdarbu tēmai, tādēļ sākumā tika veidotas prezentācijas par rokdarbiem katra projekta dalībvalstī un video par rokdarbiem un to saistību ar uzņēmējdarbību. Katra valsts novadīja vismaz vienu radošo darbnīcu pārējiem projekta dalībniekiem.

Brīvajā laikā jauniešiem tika dota iespēja pašiem plānot savu laiku, tādēļ tika apskatīta tuvējā apkārtne, jūra, tika organizēts brauciens uz Gdaņsku. Ārpus aktivitātēm laiks tika veltīts jaunu prasmju gūšanai, piemēram, galda tenisam un biljardam, kā arī komunikācijai ar citiem jauniešiem.

Projekta laikā tika gūtas jaunas zināšanas un prasmes saistībā ar rokdarbiem, pilnveidotas valodas prasmes, apgūti pāris vārdi čehu un poļu valodā. Tika gūts neliels ieskats citu valstu kultūrā caur sarunām un spēlēm, kā arī izjusta kopības un piederības sajūta vakaros kopīgi skatoties filmas, dziedot karaoke, spēlējot spēles un pavadot vakaru pie ugunskura cepot desiņas. 

Jaunietes atgriezās mājās gandarītas par iegūto praktisko pieredzi un zināšanām, laimīgas par kopā pavadīto laiku, iegūtajiem draugiem un paziņām. 

Īsumā dažas atsauksmes:

“Man nereāli patika kopā pavadīt laiku! Tās emocijas, kuras dabūju nevarēs iegādāties ne par kādiem līdzekļiem! Tikai tagad riktīgs stimuls apgūt angļu valodu pilnvērtīgāk”.

“Es joprojām neesmu vēl morāli atguvusies no tā visa, grūti pieņemt, ka tas vairs nekad neatkārtosies. [..] Bija ļoti jautri, es pat nevaru iedomāties savu potencionālo erasmus bez mūsu čehu un poļu draudziņiem, kā arī bez latviešu meitenēm.”

“Iesaistīšanās projekta aktivitātēs ļāva nedaudz mainīt skatupunktu uz atsevišķām lietām, piemēram, uzdrīkstēties vairāk, izmantot savu potenciālu, lai iesaistītos notiekošajā, kā arī uzlabot savas komunikācijas spējas vairāk praktizējot angļu valodu sarunās ar citiem jauniešiem. Patiess prieks par kopā pavadīto laiku un iepazītajiem cilvēkiem. Šī projekta laikā gūtā pieredze, prasmes un iespaidi patiešām bija tā vērti!”

“[..] Tiešām jautri pavadīts laiks, noteikti vēl tiksimies!”

Informāciju sagatavoja projekta dalībniece Beāte Poikāne